Dr. Gombos Katalin szemész
Szürkehályog műtét körüli információk
Tisztelt szürkehályogműtét előtt álló!
Ezzel a rövid tájékoztatóval segíteni szeretnék abban, hogy szürkehályog műtéte és az azt követő gyógyulási időszak kellemesen, sikeresen teljen.
Kérem, figyelmesen olvassa el az alábbi szöveget, ahol nagy vonalakban leírtuk a műtét körüli időszak menetét.
– 1 NAP
Műtét előtti nap délután kollégánk felhívja, egyeztetik a kórházba érkezés idejét, a kért leletek elkészültét. Kérjük ekkor mondja el, ha ha bármilyen változás állt be egészségügyi állapotában, ha új elvárása van a beültetendő műlencsével kapcsolatban, speciális élelmezésre van szüksége vagy egyéb kérése van.
Műtét előtt
Műtét napján könnyű reggelit fogyaszthat, gyógyszereit vegye be és egy napra szükséges mennyiséget hozzon magával! Szürkehályog műtét előtt általában a jól beállított vérhígító kezelését nem kell szüneteltetni.
A kórházba érkezésekor az osztály folyosójáról fogjuk hívni, elvégezzük a kötelező adminisztratív feladatokat.
A korábban kézhez vett és elolvasott betegtájékoztatóját ekkor kell aláírnia a hivatalos beleegyezőkkel együtt.
Elkérjük leleteit és az általános állapotáról kitöltött ellenőrző listát.
Kérjük ekkor is jelezze ismert allergiáit! Kórlapja elkészültével a protokollnak megfelelően pupillatágító cseppeket kap. Nővéreink általános állapotának kikérdezést követően vérnyomását megmérik és igény szerint nyugtatót/gyógyszert adnak és elhelyezik kórtermében.
Kérjük, ekkor öltözzön át az otthonról hozott váltóruhába és húzzon tiszta váltópapucsot!
Az fenti események közt vagy után fogja operáló vagy osztályos orvosa megvizsgált, ekkor tudják ismételten egyeztetni a beültetendő műlencse dioptriáját és jelezheti a műtéttel kapcsolatos kéréseit.
A műtétig eltelt időben az időtartamtól függően ismételten fog szemcseppeket, gyógyszereket kapni. A műtőbe csak rendezett vérnyomással kerülhet be.
A kórteremből a műtői előkészítőbe kísérettel fogják bevezetni illetve szükség esetén mozgását ülőkocsival könnyítik.
Műtőben
Az előkészítőben ismét cseppeket kap, melyek a pupilla tágításán kívül a szemfelszínt is érzéstelenítik. Ritkán, speciális helyzetekben a szem környékére adott érzéstelenítő injekcióval kell biztosítani a szem mozgásmentességét.
Az injekció szétterjedését laza nyomókötés segíti.
Az előkészítőben már megkezdődik a szem környékének fertőtlenítése a szemhéjak lemosásával és a kötőhártyazsák, szemfelszín öblítésével.
A műtősfiú kíséretében saját lábán, igény szerinti segítséggel megy majd a műtőbe. Ő segít majd kényelmesen, hanyatfekve elhelyezkedni a műtőasztalon.
Amennyiben a háton fekvés gondot okoz, megfelelő alátámasztásokkal érjük el az Önnek kényelmes testhelyzetet.
A szem környékét itt ismételten át/lemossuk fertőtlenítő oldattal.
A lemosás égő érzést okozhat, amit az érzéstelenítő cseppek csillapítanak.
Fontos, hogy minden lehetséges kórokozót eltávolítsunk és távol tartsunk a műtéti területtől. A műtét legelején a szem
közelére tapasztott, távolabb lazán simuló fóliát helyezünk az arcára, amit a szája előtt megemeljük, így folyamatosan friss levegő járja majd át légutait.
A műtétet speciális operációs mikroszkóp segítségével történik., melyet az izolációs fólia felhelyezését követően állítunk be. Így a szem minden részletét fényes megvilágításban, nagy nagyítással, pontosan látjuk. Ezt a fényességet a szem fokozatosan elfogadja. A fény közepén egy
kis alakzatot is fog látni, ez segíthet majd abban, hogy szeme egy pontra tudjon fókuszálni. Ez a kép a műtét különböző szakaszaiban mindig másként fog áttűnni.
A szem felszínét folyamatosan nedvesen tartjuk cseppekkel, érzéstelenítővel, melyet a szem belsejébe is juttatunk a teljes fájdalommentesség elérésére.
Ahogy elkezdődik a szemlencse tisztítása, feloldása, változó, leginkább berregésre emlékeztető hangokat fog hallani. Ez az ultrahang készülék hangja. Közben a műtét fázisainak megfelelően a készülék magyar vagy angol nyelven “beszél”, ami segít a műtősnőnek és az operatőrnek a műtét
menetének beállításában, szabályozásában. Mindeközben kellemesen hűsítő folyadék fog szeme körül áramlani. Változó színeket, alakzatokat láthat. Akár árt is adhatja magát a fények játékának, s ha így tesz, miközben a fényben gyönyörködik, alig pár perc leforgása alatt a saját lencséje helyére
odakerül a teljesen átlátszó műanyag lencse. A műlencse összehajtva, 3 mm-nél kisebb seben kerül a szembe és mivel az eredeti lencsét tartó tokocska tartja, nem lehet érezni teljesen sajátként viselkedik, és biztosítja az éleslátást.
A műtét végén antibiotikum oldatot adagolunk a szembe és környékére, eltávolítjuk az izolációs fóliát.
A szem elé egy védőkagyló kerül, hogy az érzéstelenített szemet óvja, védje.
Ezzel a műtétnek vége. A mikroszkóp elkerül szeme elől. A műtősfiú segítségével felülhet és saját lábán, kísérettel hagyja el a műtőt és tér vissza az előkészítő helységbe. Pár perc után visszakísérik kórtermébe, ahol fekve vagy ülve pihenhet tovább.
Műtét után
Ez alatt a szem érzéstelenítése oldódik és visszatérnek saját, természetes érzései. A műtét során használt, biztonságot nyújtó fertőtlenítők a szemfelszínt irritálják, ezért az érzéstelenség múltával kisebb nagyobb könnyezést váltanak ki, ami természetes tisztulási folyamat. Hasonlóképp az igen kicsi, 3 mm-nél kisebb műtéti seb is okozhat átmeneti irritációt.
Mindezen panaszok oldásában segítenek a műtét után rendelt szemcseppek. Ritkán van szükség tablettás fájdalomcsillapításra, melyet nővéreinktől kérhet!
Miután kipihente magát, és jó általános állapotban van, ellenőrizzük szemének állapotát és recepttel, tanácsokkal ellátva kísérővel távozhat.
A felírt szemcseppet a műtét napján lefekvésig 3 óránként cseppentse az operált szemébe. Cseppentés után a védőtokot mindig helyezze vissza!
Éjszaka nem kell cseppenteni. Reggel a tokot eltávolíthatja, az esetleges szem körüli váladékot steril folyadék és kötszer használatával nyomás nélkül letörölheti.
A szemcseppet ismét használnia kell 3 óránként.
+1 nap
A műtét másnapján ellenőrző vizsgálatra várjuk. Ennek helyét és idejét operáló orvosa fogja Önnel egyeztetni.
A kontroll kötelezően előírt, de emellett az Ön biztonságát is szolgálja.
A kontrollvizsgálaton kap tájékoztatást arról is, hogy a továbbiak során milyen szemcseppet, hogyan alkalmazzon.
Műtét után a szem fertőződésének megelőzése érdekében porral, kosszal járó munkát, ha lehet ne, vagy csak védőszemüvegben végezzen.
Uszodába nem mehet és a szemet a nem steril folyadéktól is óvja legalább 3 hétig.
Korábbi szemüvegeit akkor is használhatja, ha az operált szemén a látását az már nem javítja. Minden egyéb fizikai megterhelés megengedett, korábban rendszeresen végzett tevékenységeit folytathatja!
A szemet érő erős mechanikus hatásokat azonban érdemes 4 hétig kerülni ( pl. szemen végzett masszázsok).
Mindennapi tevékenységei során meg fogja tapasztalni, milyen élénkek lettek a színek, milyen fehér lett a fehér és esetleg olyan dolgokat is meglát majd, amelyek korábban a szürke lencse miatt már árnyékban voltak.
+3 hét után
A műtét utáni 2.-3.- héten kontroll alapján dönti el kezelőorvosa, hogy a szemcseppentést abbahagyhatja-e?
Gyakori panasz, hogy a szemcseppek elhagyása után a szem könnyezik, érzékeny.
A műtéti sterilitás biztosításához, műtét utáni gyulladáscsökkentéshez használt cseppek, főleg eleve száraz szemű betegeken, hozzájárulhatnak ezen tünetek kialakulásához.
A szemfelszínt védő, tápláló tartós műkönnycseppes kezelés ezeket a panaszokat is megszünteti.
Általában a műtétet követő hatodik hét után kerül sor a végleges szemüveg felírására.
A beültetett műlencse alkalmazkodni nem tud, dioptriája állandó.
A másik szeméhez illesztett, vagy kívánsága
szerint beállított egyfókuszú műlencse mellett távolra és/vagy közelre szemüvegre lesz szüksége.
Többfókuszú műlencse beültetésére is van lehetőség, ami után a szemüveg viselése nem, vagy csak ritkán szükséges. Ezeket a prémium műlencséket az egészségbiztosító nem támogatja.
Ilyen speciális műlencse beültetésére csak az elvárások és lehetőségek pontos tisztázása, valamint igen gondos műlencsetervezés után kerülhet sor. A beültetés menete a szokásostól általában nem tér el.
Amennyiben látásával elégedett és egyéb szembetegsége nincs, általában évenként hívjuk majd
kontrollra. Elképzelhető, hogy hosszú idő alatt az eredeti lencsetok megvastagszik, ami a látást ronthatja.
Ennek megoldására speciális YAG lézeres kezelést fejlesztettek ki, ami ambuláns ellátás keretében végezhető és a lézeres beavatkozás teljes mértékbe visszaadja a műtét utáni jó látást.
A műlencse nem öregszik, nem kell cserélni, anyaga stabil. Az ultraibolya sugarakat is szűri, de napsütésben a látáskomfortját egy napszemüveg jelentősen javíthatja.