Szürkehályog
(Katarakta)
A szürkehályog a teljesen átlátszó, egészséges szemlencse részleges vagy teljes elhomályosodását jelenti. A szemlencse borússága miatt kevesebb fény, gyengébb minőségű kép jut az ideghártyához, így a látóélesség csökken, a látás homályos lesz. A katarakta (szürkehályog) kialakulása lassú, fájdalommentes folyamat, ezért gyakran csak több hónap vagy év után tűnik fel, hogy a látás már nem olyan, mint korábban.

Műlencsék

Az alap, monofokális műlencsék csupán a szférikus dioptriát képesek javítani. Ezt általában úgy számoljuk ki, hogy a távoli látást javítsuk, de ezzel olvasó szemüvegre még szükség lesz. A szem cilinderes fénytörési hibája esetén tórikus műlencsével tudjuk javítani a látást. Ilyenkor a cylinderes műlencsét egy pontos, előre meghatározott szögbe ültetjük be.
A műtét utáni szemüveg mentességet a multifokális műlencsékkel érhetjük el, melyek távolra, köztestávra és közelre is képesek éles látást biztosítani. Sajnos ezek a lencsék azonban nem mindenkinek ültethetőek be (pl. egyes szemfenéki betegségek). Meg kell jegyeznünk azt is, hogy a szemüvegtől való függetlenedés kompromisszumokkal járhat. A multifokális műlencsék optikai kivitelezésükből adódóan kissé gyengébb kontrasztérzékenységet biztosítanak, mely a nagyon gyenge fényviszonyok mellett rosszabb látást jelent. A hagyományos fényforrások körül fényszóródásos panaszokat is okozhatnak (halo, glare, starbust) bizonyos esetekben (pl. esti vezetéskor). Ezek a jelenségek, habár a legtöbb esetben alig észrevehetőek, bizonyos személyeknél kifejezetten zavaróvá tudnak válni. Emiatt kellő körültekintést követően javasolt ezen műlencsék mellett dönteni. Kételyeit beszélje át operáló orvosával a műtét előtt, mivel a műlencsék cseréje nem kivitelezhető úgy, mint a szemüveg lencséje.
A nyújtott fókuszú műlencsék (EDOF) a monofokális és a multifokális lencsék között helyezkednek el. Az EDOF lencsékkel kompromisszum nélkül érhető el a közel teljes szemüveg függetlenség. Ezekkel a nyújtott fókuszú műlencsékkel a közeli olvasás nagyobb karakterekkel lehetséges és monitortávolságtól (kb. 70cm) egészen távolra nyújt szemüveg nélküli éleslátást. Az egészen apró betűkre, hosszas olvasáshoz továbbra is kelleni fog szemüveg, de a monitoron és tévén levő szöveget szemüveg nélkül is jól fogja látni. Hasonlóan szemüveg nélkül éles lesz a szobában lévő tárgyak képe és vezetéshez, illetve a műszerfal megtekintéséhez sem fog kelleni szemüveg.
A monofokális lencsék kivételével a centrális, kerek nyílás elkészítése kiemelten fontos, a femtoszekundumos lézerrel ezt minden esetben biztosítani lehet. Azonban bármilyen típusú lencsét is választunk, figyelembe kell venni a műtét korlátait. A lencsetervezésnek, a lencsék gyártásának és a műtétnek is vannak hibahatárai. Ritka esetekben ezek együttes mellékhatása összeadódva a műtét után akár jelentős dioptria eltérést is eredményezhet. Mégis az esetek döntő többségében ez az eltérés elhanyagolható (kevesebb mint 0,5 dioptria) és nem igényel szemüveg viselést.
Tünetei
- Gyakoribb a szemüvegcsere
- A színek tompábbak, fakóbbak
- Színárnyalatok melegebbé válnak
- Kontúrok elmosódnak
- Tárgyak kettőződnek (egy szemmel nézve)
- Káprázás, fényérzékenység alakulhat ki
- Az éjszakai fények zavaróvá válnak
- Csökkent fényviszonyok mellett gyengül a látás
- A látás fokozatosan ködösebb, szürkébb, homályosabb lesz
- Látásromlás alakul ki
Okai
A betegség a szemlencse öregedési folyamatának részeként alakul ki leggyakrabban, azonban számos tényező növelheti a katarakta kialakulásának esélyét. A magas ionizáló sugárzás (pl. UV), a cukorbetegség, egyes gyógyszerek (pl. kortikoszteroidok) vagy a szemet érő ütések, sérülések fokozzák a betegség megjelenésének gyakoriságát.
A szürkehályog műtétről
Ezzel a rövid tájékoztatóval segíteni szeretnék abban, hogy szürkehályog műtéte és az azt követő gyógyulási időszak kellemesen, sikeresen teljen.
Kérem, figyelmesen olvassa el az alábbi szöveget, ahol nagy vonalakban leírtuk a műtét körüli időszak menetét.