Dr. Gombos Katalin szemész

Szürkehályog műtét, lencsecsere

A szürkehályog műtét során az Ön saját lencséjét műlencsével helyettesítjük.
Fontos, hogy Ön tisztában legyen a lehetőségekkel és ki tudja választani az életviteléhez legjobban illeszkedő műlencsét.

Ez a tájékoztató ebben szeretne a segítségére lenni.

A műlencse a saját szemlencséjének a helyére, annak a tokjába kerül beültetésre.
Speciális, hajlítható, de mégis stabil anyagból készül.
A műtét során összehajtva, mindössze pár milliméteres nyíláson keresztül kerül a helyére. A kis sebméret miatt varrat nem szükséges, a seb önmagától záródik.
A műlencse optikai részének átmérője 5-6 mm, míg az eredeti, saját lencse átmérője kb. 10 mm.
A műtét során a saját lencse tokjába helyezett műlencsét az optikai részhez csatlakozó lábak tartják stabilan a tokban.

Milyen a szem optikája, hogyan működik a szemlencse és a műlencse?

Az egészséges fiatal szemben a lencse képes távolra és közelre is éles képet biztosítani domborulatának változtatásával.
Ez a képesség, a rugalmasság, az életkor előrehaladtával csökken, 60 éves kor után általában megszűnik, bár ez egyéntől függően változhat.
Ekkor, ha távolra élesen látunk is, a közelebb lévő apró tárgyakat, betűket csak domború, + Dioptriájú szemüveglencse segítségével látjuk (presbyopia=öregszeműség).
A rövidlátók (myopok) a távoli látáshoz negatív, mínusz Dioptriájú szemüveglencsét hordanak.
Idősebb korban, mínusz kettő-három Dioptria viselésénél a közeli látáshoz elegendő a távoli szemüveget levenni.
Ennél erősebb Dioptriánál a közeli érték általában három Dioptriával csökken a távolihoz képest, de nem lesz nulla.
Ha fiatal korban a távoli látáshoz is domború lencsére volt szükségünk (hypermetropia), szemünk öregedésével a közeli látáshoz még erősebb szemüveget kell hordanunk. A kettő különbsége a három Dioptriát általában nem haladja meg.

Külön betegség az astygmia, ami a szemfelszín görbületének szabálytalansága.
Előfordulhat plusszos és mínuszos Dioptriájú szemeken is.
Ezekben az esetekben a szemfelszín (szaruhártya) nem szabályosan domború, hanem olyan, mintha egy labdát megnyomnánk, egyik tengelyben domborúbb, a másikban laposabb.
Az eltérés 0.5 Dioptrián belül nem okoz jelentős látóélesség csökkenést, de e felett már ronthatja a tárgyak leképezését.
Ezt a hibát szemüvegviselés esetén cylinderes (toricus) lencsével lehet korrigálni.

Szürkehályog műtét során alap esetben egyfókuszú műlencse kerül beültetésre a saját lencse tokjába.
Ezzel egy fókuszpontban lesz éles a látás, egyéb távolságokhoz szemüvegre lesz szükség.
A műtét előtti vizsgálat során eldöntheti, hogy ez a távolság hol legyen. Amennyiben a távoli szemüvegmentességet választja, monitorhoz és olvasáshoz is szemüveget kell majd viselnie.
Ha korábban rövidlátó volt (távolra viselt mínusz Dioptriájú szemüveget), érdemes ezt az állapotot megtartani. Távolra -3.0 Dioptria körüli szemüveg esetén olvasásnál szemüvegre nem
lesz szüksége.
Speciális, tórikus műlencsékkel a szem astygmiás hibáját lehet kijavítani, de mivel ez a lencse is egyfókuszú, a fentebb leírtak vonatkoznak rá is.

Prémium műlencsék

Korábban a szürkehályog műtétek elsődleges célja az optikai tengely megtisztítása, a látás élesítése volt. A műtét után szükséges szemüveget a betegek könnyen elfogadták.
Ma már egyre
jobb látóélesség mellet operálunk és egyre inkább elvárás az is a betegek részéről, hogy a műtét
után egyáltalán ne kelljen szemüveget viselni. Az ilyen célra kifejlesztett műlencséket összefoglalva prémium műlencséknek hívjuk.

Korábban a szürkehályog műtétek elsődleges célja az optikai tengely megtisztítása, a látás élesítése volt. A műtét után szükséges szemüveget a betegek könnyen elfogadták.
Ma már egyre
jobb látóélesség mellet operálunk és egyre inkább elvárás az is a betegek részéről, hogy a műtét után egyáltalán ne kelljen szemüveget viselni. Az ilyen célra kifejlesztett műlencséket összefoglalva prémium műlencséknek hívjuk.

A jelenleg elérhető prémium műlencsék egyik fajtájánál a műlencsén belül hoznak létre különböző törőerejű részeket. Ez kicsit hasonlít a progresszív/multifokális szemüvegekhez.
Azonban, míg ott
a törőerő fentről lefelé növekszik és a nézési irány változtatásával lehet a megfelelő fókuszt beállítani, itt gyűrű alakban változik a fénytörés. A távoli és közeli látást biztosító gyűrűk koncentrikusak és többször váltják egymást. Az adott távolságból érkező fény több felé oszlik, csökken. A gyűrűk közt maradnak “kihagyott” sávok, így a köztes látás nem egyforma minőségű, a gyűrűk szélén a fény szóródhat. A látásminőség erősen függ a fénymennyiségtől és a pupilla tágasságától is. Ezen hibák kiküszöbölésére a műlencséket folyamatosan fejlesztik, és bár tökéletes most sincs, a betegek nagy részénél ezek a panaszok elhanyagolhatók a szemüveg nélküli lét előnyeihez képest.
A többfókuszú műlencséket toricus változatban is gyártják.
A nyújtott fókuszú és EDOF lencsék a legújabb fejlesztések. Ezeknél speciális felszíni kiképzéssel
érik el a nagyobb mélységélességet. Ennek köszönhetően a jó távoli látás mellett folyamatos
átmenettel a középső távolságokban is megfelelő látásélesség érhető el. Így szemüveg nélkül
látunk távolra és láthatjuk telefonunkat nyújtott kézzel, de az apró betűkhöz továbbra is szemüvegre lesz szükségünk. A többfókuszú lencsék korábban említett hátrányai ezeknél a műlencséknél nem jelentkeznek.

A különböző távolságokban való tárgyak látásához az lenne az ideális, ha a műlencse tudná
változtatni a törőerejét. Vannak ilyen fejlesztések is, de a tökéletes, távoli és teljesen közeli
tárgyakról is folyamatosan éles képet adó, egész életen át működő műlencse még nem áll
rendelkezésre.

2X1=monovízió

Az USA-ban kezdték használni, de már nálunk is elfogadott lehetőség a “monovision”-nak hívott
megoldás. Ilyenkor egyfókuszú műlencsét ültetünk a két szembe eltérően tervezett Dioptriával. A szürkehályog általában mindkét szemet érinti. Tervezhetjük úgy a beültetendő műlencsét, hogy a domináns szem távolra, a másik közelebbre, általában 50 cm körüli távolságra lásson élesen szemüveg nélkül.
A két szem közti különbséget két Dioptriára alá kalkulálva a betegek ezt
általában jól meg tudják szokni.

A műlencsék tervezése, hibahatár

Az adott beteghez illesztett műlencse pontos tervezése alapvető a sikerhez. Ehhez megfelelő tapasztalat, korszerű műszerek és elegendő idő szükséges. Pontosan kell tudni a szaruhártya görbületét és a szem hosszát. Ez utóbbit ultrahanggal, optikai úton és lézerrel is meg lehet mérni.
Fontos lenne még tudni, hogy a beültetendő műlencse pontosan hol fog a szemen belül elhelyezkedni. Meg lehet mérni, hogy a saját lencse hol van, de a műlencse, különösen az átlagostól eltérő méretű szemeken váratlan mélységben is elhelyezkedhet.
A
műlencsetervezéshez használt eszközöket és képleteket folyamatosan fejlesztik.
Ezek mellet
egyre több paramétert tudunk mérni, ami az új képletek segítségével tovább pontosítja a tervezést.
Ezek ellenére, a beavatkozást követően a szem fénytörése a tervezettől eltérhet. Ennek elfogadott mértéke 0.5 Dioptriányi, de az esetek 10%-ban az eltérés egy Dioptria feletti. Ez főleg átlagostól eltérő méretű szemeken fordul elő. Nehezíti a tervezést, ha korábban refraktív műtét történt a szemen.
Ilyen esetekben nagy segítség, ha rendelkezésre állnak a refraktív műtét előtti adatok,
illetve ha a szaruhártya elülső felszínének mérését ki tudjuk egészíteni a hátsó felszín adataival.

Ami még előfordulhat

Amennyiben a műtét során kiderül, hogy a saját lencse tokja nem alkalmas a műlencse befogadására, stabil tartására, a tervezett multifokális, illetve toricus műlencse helyett általában egyfókuszú kerül beültetésre.

Lehetőség van a műlencsék cseréjére is, de ez más műtéti technikát és újabb műtéti kockázatot
jelent. Minél régebben lett beültetve a műlencse, annál jobban összenő a saját lencsetokkal és eltávolításakor a tok is sérül. Így a második műlencsét már nem lehet az ideális helyre, az eredeti tokba ültetni.
Újabb lehetőség az “add-on” lencse. Ez azt jelenti, hogy a beültetett műlencse elé, de a szivárványhártya mögé helyeznek egy vékony lencsét.
Úgy működik, mint egy szemen belüli kontaktlencse, de cserélni nem kell. Így meg lehet változtatni a műlencsével elért fénytörést, lehet korrigálni a szabályos cylinderes eltéréseket és elérhető többfókuszú változata is.

Választás előtt

Minden új fejlesztés izgalmas és az ember szívesen megpróbálja, mégis egy kis óvatosságra szeretnék inteni mindenkit. A kipróbált, egyfókuszú lencsék már hosszú távon bizonyítottak.
A
speciális, újabb megoldások némelyikével még nincs több éves tapasztalat.
Hazánkban minden beültethető műlencse rendelkezik a szükséges szigorú nemzetközi előírásoknak megfelelő engedélyekkel, így várható, hogy azok a teljes élettartamon belül stabilak lesznek és ellátják feladatukat, az éles látás biztosítását.

Ez az ismertető arra szolgál, hogy tájékozódjon, és közösen ki tudjuk választani a konzultáció
során az Ön számára legelőnyösebb megoldást.

Dr Gombos Katalin PhD
az Önt operáló szemészorvos