Üvegtesti
homály
Az üvegtest a szem közepét kitöltő anyag. Fiatal korban egynemű, a vizen kívül hyaluronsavat és kollagént tartalmazó zselé.
Idővel a gél átalakul, hígabb és sűrűbb részek, szalagos, hálózatos homályok alakulnak ki benne. Ezek, amennyiben a szembe érkező fény útjába kerülnek árnyékszerű homályt okoznak. Ha egynemű világos háttérre nézünk mindenki láthat ilyen mozgó árnyékokat ami panaszt nem okoz, de a rövidlátókat, az egy szemel élőket kevés homály is zavarhatja.
Az természetes hogy a homályok száma lassan növekszik. A gél további elfolyósodásának eredményeként az a tapadás, ami az üvegtestet a retinához rögzíti a látóidegnél megszűnik és itt az üvegtesti határhártyája leválik.
Ez sem betegség.
Ilyenkor tömöttebb homály jelenhet meg a látótér centrumában, mely eleinte kisebb, később nagyobb kitérésekkel tud mozogni, árnyékolni a látott kép egy részét. Sokan repülő bogárként élik meg a homály jelentkezését.

Milyen szemészeti vizsgálatok szükségesek üvegtesti panaszok esetén?
A rutinvizsgálatokon felül (látóélesség ellenérzés, szemnyomásmérés és réslámpás vizsgálat) ha vizuális akadály nincs (vér, lencsehomály), az ideghártya állapotát tágított pupilla mellett a réslámpás vizsgálat kiegészítéseként, speciális lencsével lehet vizsgálni.
Ennek egyik fajtája a hármasttükör vizsgálat, amikor egy tükröket tartalmazó lencsét illesztünk a szemre, melyek
segítségével a fényt a perifériás retinarészekre is be tudjuk vetíteni, ahol a szakadások leggyakrabban kialakulnak. Ezen felül OCT vizsgálat is végezhető az üvegtesti határhártya és a retina rétegeinek megítélésére.
Amennyiben az ideghártya állapota vizuális módon nem vizsgálható, ultrahanggal lehet a retina elhelyezkedését megítélni. Ez azért fontos, hogy a szükségessé váló beavatkozásokat időben el tudjuk végezni.
Idővel a szemen belül a homály a centrális látótérből elúszhat , illetve az agyunk is megpróbálja a zavart kompenzálni. Így, azt megszokjuk, megtanuljuk “nem észrevenni” és csak akkor látjuk ha külön figyelünk rá.
Előfordul, hogy a határhártya leválását kisebb szemen belüli vérzés is kíséri, ami sok apró mobil homály megjelenésével jár de utánpótlás hiányában ez gyorsan felszívódik.
Ha a retina középső részén az üvegtest a felszíntől eltávolodott, de a perifériás részeken ez még nem történik meg, ameglévő perifériás tapadás területében a retina kiszakadhat.
Gyakrabban fordul ez elő ha hirtelen helyzetváltozás, lassulás/gyorsulás miatt az üvegtest a szemen belül elmozdul. Amennyiben a retina rétegeiben folytonosság hiány, szakadás alakul, ezen keresztül az üvegtesti folyadék a retina mögé kerülhet, ami fokozatosan terjedő látótérszűkületet okoz.
Ezek az állapotok sürgős szakorvosi vizsgálatot és esetenként beavatkozást is igényelnek.
A meglévő tapadás szemmozgáskor fényvillanásokat okozhat, ami a fenti állapotokat megelőzheti.
Frissen jelentkező határhártya leválás esetén is javasolt a szakorvosi vizsgálat, különösen ha a perifériás látótérben villanások is kísérik.
Ilyenkor, amennyiben a vizsgálat során a retinában szakadást találunk, ami mögé még nem került folyadék, a széleket lézerrel megerősítve a későbbi retinaleválás megelőzhető.
Egyéb okból is kerülhet vér az üvegteste, például a cukorbetegség vagy keringési zavar következtében kialakult érfalkárosodásnál. Ezen esetek megoldása egyedi.
Amennyiben a vérzésnek nincs utánpótlása, van esély a felszívódására, egyéb esetekben azt műtéttel lehet eltávolítani.
Mit lehet tenni?
Zavaró üvegtesti homályok jelentkezésekor, amennyiben a szemészeti vizsgálat alapján teendő nincs, a legfontosabb a türelem.
A homályok nagy része idővel megszokható válik illetve elhelyezkedésüket változtatva a zavart okozó zónából kikerülnek.
Vannak speciális gyakorlatok, a megszokás elősegítésére, de talán a legegyszerűbb, ha agyunknak találunk valami más aktuális feladatot a homályok megfigyelése helyett.
Segíthet, ha homály észlelésekor a panaszos szemünket pár másodpercre zárjuk-így agyunk a homálymentes képet helyezi előtérbe.
További lehetőség a homályok lézerkezelése.
Speciális hullámhosszúságú és energiájú energiával kezelve a kötegek buborék képződés közben eltűnnek illetve részben feltöredeznek.
A Logodi Látáscentrumban a ILLEX cég Q-Switch lézerkészülékével a beavatkozás elvégezhető. Külföldön a kezelést már hosszabb ideje végzik, elfogadott, itthon csak pár magánellátónál érhető el és szakmailag sok ellenérzés van vele szemben.
Részletes szemvizsgálat nélkül a kezelés nem végezhető el. Fontos felmérni hogy a homályok kezelésével milyen eredményt lehet a betegnek ígérni?
Sok kis homályt nem lehet teljesen eltüntetni, az ideghártyához illetve szemlencséhez közel lévő homályok kezelésénél a szövődmények esélye nagy.
Ki kell zárni a beavatkozás előtt a perifériás retinán lévő üvegtesti tapadásokat, szakadásokat, mivel a kezelés által okozott üvegtesti mozgás ezen állapotok romlását okozhatja.
A kezelést csak igen indokolt, a mindennapi életet súlyosan zavaró esetben érdemes vállalni, és csakis akkor, ha jelentős javulás várható.
További lehetőség a műtét. Ilyenkor vitrectomia (lásd jitrectomia fül) során a teljes üvegtest eltávolításra kerül.
A műtétnél a szövődmények esélye lényegesen több, mint a lézerkezelésnél és a beteg általános megterhelése is nagyobb. Itt még inkább ajánlott az a megfontolás, amit a lézernél javasoltam.